Vahelduseks Elva Paisjärvele, kolisin välipildistamistega kuldsel sügisel Arbi järve äärde, Elva põhikooli taha. Minu meelest on see veelgi vaheldusrikkam koht fotosessiooniks kui Paisjärv (kaunist loodust jagub mõlemas kohas, aga Arbi järve ääres on laululava jaaaa maru lahedate graffititega seinad) ja mõnusatest pildistamiskohtadest juba puudust ei tule.

(Samas pildistades liiga tihti ühes kohas, muutub asi lõpuks ikka mu enda jaoks igavaks, siis kolin tagasi Paisjärve juurde ja kui seal igav, kolin tagasi Arbi järve äärde :D)

Loodetavasti oktoobrikuu lõpus saan natuke veel mõne modelliga minna Elvat avastama, sest uued pildistamiskohad looduses on mul juba silme ees (iseasi mis see ilm lubab).

Tänases postituses tahan natuke rohkem rääkida fotodel poseerimisest. Ilmselt ei tule see üllatusena, et paljud just nimelt selle pärast muret tunnevad kui fotograafile kirjutavad. Mulle vähemalt tuleb palju kirju selle sisuga, et ma ei oska poseerida või lausa, et ei taha üldse poseerimisega pilte. Viimases ei ole tegelikult midagi hullu kui ei soovi poseeritud pilte, eriti väikeste lastega on sellised sessioonid toredad (kuna nad ei pruugigi üldse kaamera ees seista), aga siis peaks olema alati tagavaraks mitu tegevust, mida perena koos teha meeldib, et ma ka saaks pildistada kliente “loomulikus keskkonnas” kui nii seda nimetada.

Mida olen tähele pannud, on see, et tegelikult läheb seda päris-päris juhendamist fotosessioonil vaja ainult kõige alguses, siis kui kliendil on vaja harjuda nii minu kui ka kaamera ees olemisega. Oleme ju kõik kuulnud väljendit, et algul ei saa vedama, pärast ei saa pidama ning umbes kümnest sessioonist kaheksal lõpeb minu poolne suurem sättimine pärast esimest 10 minutit (ennekõike mõtlen paarisessiooni nagu järgnevatel fotodel).

See muidugi ei tähenda, et pärast seda ma midagi ei ütle ning ei juhenda, vaid pärast seda aega tunnevad inimesed end juba ise mugavamalt ja kindlamalt. Pakuvad omakorda välja ideid, mida sooviksid teostada ning lihtsalt kõndides ühest pildistamiskohast teise, tekivad nii klientidel endal ideed kui ka mul (sest fotod on ju ikkagi nende jaoks ning nemad teavad ise kõige paremini, milliseid fotosid soovivad).

Selle kõigega tahan ma seda öelda, et kui sa oled (alustav) fotograaf, siis lihtsalt õpi vähemalt 10 erinevat poosi selgeks. Mis on sul alati varnast võtta ja saad vastavalt klientidele neid ka kasutada, sest mida kindlamalt sina end tunned (teeskle vähemalt :D), seda kindlamalt tunnevad end ka kliendid ja seda kergemini tuleb neil ka kaamera ees olemine välja.

Seega kallid tulevased kliendid, ärge üldse muretsega sellise asja pärast nagu poseerimine. Ma ei ole veel kohanud ühtegi fotograafi kes ütleks, et ta ei juhenda enda kliente, see on juba iseenesest mõistetav. Samuti ei pea te kuidagi arvama, et poseeritud pildid kuidagi võltsid välja näevad… vähemalt ma ise ei oska enda tehtud piltidel, kus inimesed poseerivad, seda näha.

Mina võtan fotosessiooni alati kui koostööd… sest see ongi. Ma ei lähe kunagi sessioonile selle mõttega, et ah küll nad ise poseerivad seal ees. Ei, ei… mina annan endast alati maksimumi, et isegi kui mul on need 2 klienti kümnest kes vajavadki 100% juhendamist (mis on samuti täiesti okei ja pole üldse probleemiks… kuni kõik kes pildil on, on seal vabatahtlikult :D), siis saan ma selle ka hästi tehtud. Lihtsalt alati on tore, kui tänu minu juhendamisele julgevad kliendid ka ise ideid välja pakkuda. Sest päris paljudel ongi nii, et enne sessiooni nagu erilisi soove pole, aga kui juba pildistamine täies hoos käib, saavad ka nemad kõigest inspiratsiooni ja ideid aina tuleb.

PS! 13.-15. oktoobril toimub Pillapalla peotoas Elvas sügisteemalises fotostuudios pildistamine. Broneerimiseks kirjuta elva@pillapalla.ee