Minu must ja valge

Ei ole mingi saladus, et armastan fototöötlust! Alati kui kuskil fotogrupis keegi kirjutab, et “võiks olla rohkem ikka naturaalseid ja töötlemata fotosid”, tahan mina toolilt maha kukkuda ja täitsa ära minestada. Ma ei tea kas mulle tundub, aga enamasti on sellisteks ütlejateks inimesed, kes vist ei saa täpselt aru milline on tegelikult ÜLEtöödeldud foto. Kohe ikka selline, et mina ka nina kirtsutan ja mõtlen, et võiks natuke tagasi tõmmata.

Töötlemata fotod tähendaks minu silmis lihtsalt filmilindile pildistamist või siis jpeg’ina pildistatud pildid. RAW’i ei ole lihtsalt võimalik ilma töötlemata kellelegi edasi anda, sest nagu nimi ütleb – see on toores! Ja üle tahad anda ju parajalt kuldseks küpsenud… fotot. Kartuli isu tuli.

Ehket alati hingan rõõmsamalt kui nende “võiks töötlemata pilte rohkem olla” teemade all on keegi kenasti kirjutanud, et töötlemata ja ületöötlemata foto vahele jääb veel mustmiljon erinevat töötlemisvarianti.

Ma ei tea miks must-valge fototöötluse ette oli vaja just selline sissejuhatus kirjutada, aga ju siis tunne oli. Võite kaasa rääkida ja muljetada. Mina igatahes näitan teile ette, kuidas töötlen enda pilte must-valgeks. Kui ma veel värviliste piltide töötlemise osas kõhklen ja kahklen ning pidevalt muudan midagi, siis b&w on hetkel küll mul päris kindlalt paigas. Ehket kuidas värvilisest teha must-valge:

← Previous post

Next post →

4 Comments

 1. Ma üritasin aru saada, aga jäi segaseks, mis sul selle Radial filteri efekti sisu on (sul lihtsalt Custom kirjas, aga mul paneb kakskümmend eri varianti valida, vaikimisi ilmub see, mis mul viimati adjustment brushil kasutuses oli)?

  Muidu – sa teed lihtsamalt kui ma arvasin. 🙂 Mulle endale meeldib bw-piltidele alati vignetti ka äärtesse panna efektide alt, see annab pildile sügavuse. No ja eks ta tegelikult ongi suures osas varjundite tunnetamise ja skaalade kruttimise mäng.

  • Radial filtris on mul veidi exposure’t maha tõmmatud ja kontrasti suurendatud. Muud ei midagi. Custom ongi see, et ise teed täitsa algusest endale selle nö filtri.

 2. Ma armastan ka radial filter- it ja olen teda üsna palju kuritarvitanud ka. Kuigi ma eelistan 90% ajst värvilisi pilte, siis must-valge on ka alati omal kohal ja teda on kuidagi lihtsam töödelda ka. Kuidas sa kliendile mustvalgeid pilte teed? Kas kõigist värvilistest ka must-valge versiooni või töötled vaid mõned mustvalgeks? Või must-valge pilt on värvilisest üldse erinev kaader?

  • Kuna klient saab tunnise fotosessiooni eest enamasti 40-50 fotot, siis ei tee ma kõiki fotosid nii värvilisi kui must-valgeid. Valikuliselt tunde järgi. Täpsustasin selles postituses mille järgi ma enamasti pildid must-valgeks töötlen: https://fotail.ee/mustvalge-foto/
   Kui ma peaksin ühel hetkel otsustama, et hakkan kliendile andma alla 20 foto, siis oleks ehk mõeldav teha värvilised ja must-valged kõikidest… aga lähitulevikus ma väga ei näe seda juhtuvat.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Close