Ajalugu on näidanud, et vahet pole kui põhjalikult enda info kirja panen või midagi täpsustan, ikka tekivad samad küsimused uuesti ja uuesti. Ma ei tea, kas asi on selles, et inimesed ei leia ise mitte kuidagi informatsiooni või loodavad, et mulle otse kirjutades, saavad nad kiiremini vastuse (kuigi sellepärast olengi üritanud kõik eelnevalt kirja panna, et ei peaks mõnda asja 3x üle küsima).

Seetõttu olen kõige populaarsemad kokku koondanud ning ilmselt edaspidi kopeerin seda postitust söögi alla ja peale igale poole 😀

Kui palju maksab fotosessioon?

Kodulehel on täpne hinnakiri: https://fotail.ee/hinnakiri/

30 minutit 65€ / 1 tund 90€

PS! Püsiklientidele on teine hind.

Pikemate/lühemate pildistamiste puhul täpsustan hinda juba broneerides.

Kui pikk on fotosessioon?

Fotosessiooni pikkuse saab klient ise valida. Selleks, et kliendil oleks enam vähem aimdus minu hinnakirjast, olen välja pakkunud kaks kindlat pikkust: 30 minutit ja üks tund.

Välisessioone saab teha nii lühemaid kui pikemaid. Stuudiosessiooni minimaalne pikkus on 30 minutit (va passipildid).

Kui palju pilte saan fotosessiooni eest?

See info on eelmise lingi all kirjas ehket vastavalt fotosessiooni pikkusest sõltub ka fotode arv.

30 minutit – ca 15-25 fotot / 1 tund – ca 30-40 fotot

Kas sa koju tuled pildistama?

Tulen küll, kuid sellele lisandub lisatasu vastavalt asukohale.

Mida selga võiks panna?

Sõltub ennekõike fotosessioonist endast ning loomulikult mis kellelgi kapis on. Küll aga rõhun alati sellele, et kui perekond end peeglist koos vaatab, siis näeks üldpilt terviklik välja (mitte liiga kirju). Alati olen abiks kui tekib selles osas küsimusi.

Kas ja milline võiks meik olla?

Mina olen alati kahe käega fotomeigi poolt, sest see toob kõige paremini esile sinu näo parimad küljed!

See aga ei tähenda, et see ilmtingimata alati tehtud peaks olema. Kui sa ei ole igapäevaselt suur meikija, siis ei eelda ma ka kuidagi, et sa ilmtingimata peaks selle teha laskma (sest fotomeik erineb väga tavalisest päevameigist, meikimata olekust rääkimata). Pildid on ikkagi ju sinule! Sobib ka täiesti sinu igapäevane meik! Alati oleks aga hea veidikene nägu puuderdada (eriti rasuse naha puhul)!

Ma ei oska poseerida, kas juhendate ka?

Muidugi! Ma ei tea veel ühtegi fotograafi, kes ei juhendaks kliente sessiooni aeg. Muidugi on tore, kui tuled pildistama enda ideedega ning neid minuga sessiooni aeg ka jagad, aga kui ei ole ideid, ei ole ka üldse hullu! Juhendan alati – seda ei pea üldse muretsema!

Kui paljude inimestega ma saan fotosessioonile tulla?

Üldiselt nii paljudega kui soovid. Kui lisandub aga rohkem täiskasvanuid, tõuseb hind (oleneb fotosessioonist), mida täpsustan juba broneerimisel.

Stuudios on aga inimeste arv piiratud ruumipuuduse tõttu (siiani oleme ca 10 inimest korraga ära mahutanud).

Millal ma pildid saan?

Pärast fotosessiooni annan täpsemalt teada, millal on fotosid oodata. See sõltub paljusti ka hooajast. Jõulude eel on näiteks ootejärjekord 2x pikem kui kevadel (mistõttu algab igal aastal jõuluteemaliste piltide tegemine 2 kuud varem).

Kuidas piltide üleandmine toimub?

Kõik tavasessiooni fotod laen üles Adobe pilve. Sinna tulevad nii trükiks sobilikud suuremahulised fotod kui ka veebifailid. Sa ei pea selleks seal kontot omama.

Fotosid on võimalik saada ka mälupulgal, kuid see läheb kirja lisateenusena (va pildistamised, mis on üle 4h).

Kui palju maksab mälupulgal fotode saamine?

15 Eurot (sh saatmine).

Kes on püsiklient?

Inimene, kes on käinud 3 või enam korda minu juures pildistamas (alates 4. sessioonist hakkab kehtima püsikliendi hind).

Kas ma saan püsikliendihinnaga fotosessiooni?

Kui sa tuled 3. või enamat korda minu juurde pildistama, siis jah.

Kas kinkekaarti saab osta?

Ei, hetkel ei saa.

Kas ma saan ka aegunud kinkekaardiga tulla pildistama?

Oleneb! Kui sa oled enne aegumiskuupäeva minule kirjutanud ning lepime kokku, et fotosessioon toimub näiteks paar päeva pärast kehtivuse lõppu, ei ole mul mingit probleemi (samuti kui sessioon on algselt kirja pandud ja peame kellegi haigestumise tõttu selle edasi lükkama juba “kehtivuse kaotanud ajale”).

Kui aga kirjutad pärast kehtivuse lõppu, siis paraku kinkekaart enam ei kehti! Kinkekaardid on kõik aasta aega kehtivad, seega ei näe põhjust, miks tulla aegunud kinkekaardiga sessioonile.

Kuna taolist asja juhtub päris paljude fotograafidega, tooksin näiteks, et igasse teise asutusse (näiteks spa) te ju ei läheks broneerima aega kui kinkekaart enam ei kehti. Saan aru, et fotograaf on väikeettevõtja ning kõik on läbirääkimiste küsimus, kuid mingist hetkest läheb ka väikeettevõtja piir 😀

Kas ma saaksin mõne pildi varem kätte?

Ei, kui meil ei ole eelnevalt just kokku lepitud. Fotosessiooni broneerides on seda kõige parem teha. Juba siis saan sulle öelda, kas mul on ajaliselt võimalik mõni pilt varem valmis teha või ei (kui sul on kibekiire piltide kätte saamisega, ja mina ei jõua sinule soovitud ajaks neid teha, siis ongi hea seda varem teada ning leida fotograaf, kellel ajaliselt sinu jaoks sobivam graafik).

Miks varem mõnda pilti ei või saata?

Nagu eelnevalt kirjutasin, siis ei ole mul midagi selle vastu, kui oleme eelnevalt selles kokku leppinud.

Töötlen iga fotosessiooni kui tervikut ning kronoloogilises järjekorras (kes on esimesena pildistama jõudnud, see saab ka enda fotod esimesena). See tähendab, et alustan kõigepealt fotode sorteerimisega, seejärel valin välja parimad ning lõpuks töötlen valitud fotod ära. Kui aga soovitakse mõna üksikut pilti varem saada (ei ole kokku leppinud enne), peaksin eelisjärjekorras need pildid ette võtma, mis ei ole omakorda aus teiste klientide suhtes.

Lisaks sellele on tegelikult eelpiltide andmine väga tülikas ettevõtmine. Just nimelt sellepärast, et tahaks ikkagi töödelda kogu sessiooni korraga – tervikuna.

Miks ma pean nii kaua pilte ootama?

“Kaua” on suhteline. Olen üritanud enda pildid alati nii kiiresti kui võimalik üle anda, aga see “kiiresti” tähendabki minu jaoks keskmiselt 3-4 nädalat. Fotograafia on minu jaoks küll täiskohaga töö, aga sama moodi olen ka täiskohaga üliõpilane ning lisaks sellele meeldiks mulle enda perega ka aega veeta. Seetõttu ka vastav ooteag. Kuna see ooteaeg on kirjas ka infos, siis eeldan, et klient on sellest teadlik (kui just broneerides eraldi üle ei küsi, mida kindlasti tasub teha!).

Kas sa saad pärast mind *midagi, mis enda juures ei meeldi* Photoshopis töödelda?

Oleneb. Ma ei töötle kedagi kunagi peenemaks!!! Annan endast parima, et juba pildistades sättida poosid kõigil paika ning parimad küljed välja tuua.

Küll aga eemaldan piltidelt kõik iluvead (punnid, vinnid, kriimud, armid). Kui klient ütleb mulle enne pildistamist (või kasvõi sessiooni aeg/pärast sessiooni), et sooviks näiteks mingit sünnimärki piltidelt eemaldada – pole probleem!

Miks ei ole töödeldud piltide seas ühtegi pilti, mida me *seal* tegime?

Fotode arv on piiratud. Ajalugu on aga näidanud, et kui me erinevates kohtades (välisessioonil) pildistame, siis suure tõenäosusega ma ka teen *selles kohas* nii kaua pilte, kuniks olen selle õige ka saanud.

Tahan üle anda vaid parimad pildid sessioonilt, mistõttu võib aga juhtuda, et see parim ei olnud minu silmis ikkagi piisavalt hea. Sellepärast võib *seal* tehtud pilt valikust välja jääda.