Fototöötlus: enne/pärast

Kuna ma siin juba enne / pärast fototöötluse lainel olen, siis jätkan! Nii öelda juurte juurde peab ikka tihedamalt tagasi tulema. Seetõttu on seekordne enne/pärast fototöötlust natuke teistmoodi üles ehitatud kui eelmine (link). Räägin veidi pikemalt igast fotost, nende töötlusest ja kõigest muust, mis minu arust tunduks vajalik, õpetlik ja kasulik.

Kuna ma end päris kõva häälega siiski beebifotograafiks ei nimetaks, sest kogemust pole lihtsalt nii palju (ja ma kardan vastsündinuid tegelikult käes hoida… nagu enda laps poleks nii väike olnud :D), tulevad vahel mõned emad enda väikeste beebidega mulle külla. Viimane külaline oli minu sõbranna värske beebi, kellega tahtsingi katsetada neid praegult oh-nii-poppe korvipilte. See foto oli muidugi ka suhteliselt ainus, kus ta magamist teeskles.

Põhirõhk on sellel postitusel aga fototöötlusel, mitte sellel kui mitte baby whisperer ma olen. Andestage muidugi beebi nahavärvi, sest mida uuesti ja uuesti ma enda vanemaid titepilte vaatan, seda vähem rahul ma olen. Muudaks “seda ja toda” kogu aeg. Taltsutasin end ja ei hakanud hetkel värve muutma.

Kuigi mul on stuudios olemas ka raam, mille külge saab erinevaid taustasid riputada (minu puhul siis fliistekke), kasutasin hoopis sõbrannat ära, kes seda üleval hoidis. Kuna mu stuudio on väga hubane (loe: väike), siis ei meeldi mulle tegelikult seda raami kasutada kuna reaalset igapäevast praktilist väärtust see ei anna ja see liigne kola häirib mind.

Seega julgelt soovitan kasutada pildistama tulnud vanemate abi, kes vähemalt minu kogemuste põhjal on alati valmis pea kõigega kaasa minema ja abistama pildistamisel kui vaja. Ja kui nüüd mõtlete, et “omg ma ei oska ju Photoshoppi kasutada”, siis kõik fotod on töödeldud Lightroomis ning kortsude eemaldamiseks kasutan spot removal tööriista.

Mõne sõna järgmisest pildist kirjutasin juba siin postituses (link). Ikka ma loen / kuulen seda juttu, et “mida te töötlete pilte, pildistage kohe lihtsalt hästi”… aga see toorfail ei anna absoluuuuuutselt edasi seda, mida mina oma silmaga nägin. Kes tegelikult ka fotograafiaga tegeleb ning pildistab toorfaile, see teab, et ilma töötlemata no lihtsalt ei saa. Aga see on juba nii ära kulutatud teema.

Mulle endale meeldis see fotosessioon tohutult! Just nimelt selle sama valguse pärast (mida ma ilmselgelt natuke ikkagi võimendasin ka sellest, mida mu oma silm seletas), mida töödeldud pildil näha on.

Selline mõnus soe suveõhtu, mis pani mind muidugi ennast proovile, sest oi ma oleks tahtnud tegelikult veel ja veel rohkem valgust lisada. Mis iseenesest ei oleks pildi kvaliteeti rikkunud (teinud liiga müraseks), aga see poleks enam üldse loomulik olnud. Vahel pean endale ikka meelde tuletama, et kui pildistad õhtul metsas… siis peaks välja ka nägema nii 😀

Kuna jutt juba sinna “miks sa töötled pilte” juurde läks, siis lisame siia kohe (minu arust) väga lihtsa ja loomuliku näite, MIKS on vaja töödelda. Tegelikult üleüldse ma pean selle välja kirjutama (siia, sest ilmselgelt mujal ei julge), et KUI sa ei pildista fotosid RAW failina (tegelt seda tahaks alati Hobifotograafide grupis kirjutada) ja räägid midagi sellest, et pole vaja fotosid töödelda, siis sa ei tea millest sa räägid! Punkt.

Kas mainisin, et ostsin endale stuudiosse lõpuks vaiba? Tegemist on (minu jaoks) ülisuure 180x250cm  mõõdus vaibaga, mis katab vaat et pea pool stuudiot ära (liialdan). Meenutades eelmise aasta jõulupildistamisi, tuleb alati meelde ühe perega see nali, et stuudio on iseenesest selline mõnus soe, aga põrand on küll -2 temperatuuriga 😀

Selle pildi puhul tuleb samuti appi spot removal ja adjustment brush. Ilmselt nokitseda selle pildi kallal saaks veel (kui ma nüüd vaatan :D), aga siinkohal ongi minu suur soovitus –  kui teed need kaks tööriista endale selgeks (ühes radial filtriga), siis võimaldavad need sul veel paaaaaaalju head fotode juures ära teha.

Kõige lemmikum osa selle vaiba juures ongi just nimelt see, et ma saan teha enamvähem ühtlase valge taustaga pilte. Mitte, et tegelikult ükski klient seda eraldi küsinud oleks. Olen alati täpsustanud mis võimalused mul stuudios on. Ehket hoolimata sellest, et mul on fototausta raam olemas, ei taha ma seda absoluutselt kasutada (va näiteks tootefotode tegemisel), sest see pole “see stiil”, mida ma enda stuudios teha tahan. Tunnen, et ajaga on mul välja kujunenud siin palju muud, mida kliendile pakkuda, kui lihtsalt vahetatav taustariie… aga neutraalne ühtlane valge tuleb alati boonuseks (eriti kui seda saab nii lihtsalt saavutada, et lükkad vaiba üle põrandaliistu).

Kui nüüd taustast rääkida, siis üks asi, mida Tallinnas pildistades igatsema jään on see sama kuldne (jah, see on tegelt kuldne, mitte lihtsalt kollane) sein. See on minu silmis nii eriline ja ainulaadne (sest ma pole väga kursis muude stuudiotega peale Tulbi), et seda lihtsalt peab alati fotosessioonil ära kasutama.

See ülikuldne/kollane toon aga muudab mu jaoks alati nahatooni töötlemise keerukaks. Vahel vaatad pilte nii kaua, et ei teegi enam vahet, mis see õige peaks siis olema? Ja ausalt, vahet pole kas panen white balance‘i paika või krutin suvaliselt. Seetõttu vahel aitabki see, et võtad endale piltide töötlemiseks rohkem aega kui mõned tunnid (reaalselt kulub mul ühe tunnise fotosessiooni töötlemiseks paar tundi). Ehket töötled ära ja siis näiteks järgmisel päeval vaatad pildid üle või miks mitte proovid uuesti töödelda. Vahel toimivad järgmise päeva töötlemiskatsetused paremini kui esimese päeva proovid.

Ma ei tea miks, aga mu kõige lemmikum hetk on pea aalaaaatiii see, kui hakkan töötlema õues pildistatud fotot ning õige taevas tuleb nähtavale. Täpselt see taevas, mida enda silmaga nägin. Ja minu jaoks ehe näide kui hea ja vajalik on pildistada fotosid RAW formaadis (aga seda juhul, kui sul on neid fotosid millegagi ikka töödelda ka, tavaline Picmonkey neid faile ei loe). Saad eraldi nokitseda taeva kallal ja sama moodi eraldi inimesi.

Taoliste piltide ja tegelikult tänaseks päevaks minu puhul juba IGA foto puhul, tuleb abiks topelt radial filtri kasutamine. Selle kasutamist saab näha ka minu viimasest videost (link), kus eraldi töötlen inimest ümbritsevat tausta ja seejärel vajutan all ääres nupule invert mask, mis suunab kogu töötluse sellele, mis toimub ringi sees.

Kas selle filtri eraldi kasutamise õpetus / rohkem näiteid pakuks postitusena huvi?

Tegelikult on mul 3 kollaaži veel tehtud, aga need on kõik justkui ühe puuga löödud, et ei hakanud enam lisama. Mõte jäi samaks, ehket ei pea palju vaeva nägema, et pildile nö elu sisse puhuda. Ma hetkel ei mäleta kui palju reaalseid näiteid ma postitustes olen toonud, aga mulle meeldib lisada adjustment brush‘iga lisasoojust/valgust/sügavust pildile.

Muidugi antud sessioon pidigi välja nägema nagu tegu oleks sooja suvepäevaga, mitte vihmase ja sombuse ilmaga (petab ära? :D) ja selleks puhuks sobib väike päikesesoojus taustale hästi ära. Aga nagu ütlesin, siis ei kasuta ma seda ainult inimeste petmiseks, et teeselda teist ilma fotol, vaid mulle reaalselt meeldib seda lisada tumedale taustale, sest ilma selleta näeb asi lihtsalt igav välja. Aga see on minu arust nii, ja minu piltidel.

Teie võite minuga aga kaasa siin rääkida ja öelda, kas sellisest postitusest on rohkem kasu kui näiteks eelmisest variandist? Saite midagi uut teada? Oskate mulle omaltpoolt nõu anda? Ning kordan enda küsimust, et kas radial filtrist pikem õpetus pakuks huvi?

← Previous post

Next post →

8 Comments

 1. Egle P.

  Mulle sellised postitused meeldivad. Olen ka LR tänu Sinu videotele tundma õppinud ja edasi uurinud just Sinu õpetustest tulenevalt. Kuigi need nupukesed on nüüd käpas, siis videoid vaatan ja ootan ikka hea meelega. 😊

  • Seda on tore kuulda, et need sinus huvi tekitasid ja nüüd endalgi selge see 🙂

 2. Hahaa. See koledate piltide teema on nii tuttav. Olen siin praktiliselt mehe õlal nutnud, et täielik läbikukkuja ikka ja et mida ma üritan. Panin arvuti kinni ja järgmisel päeval ei olnudki nii hullu see olukord :D.

  Ma ikka mõtlen, et need on tublid, kes ainult Photoshopiga töötlevad. Lightroom on ikka täiesti uskumatult mugav variant. Kuigi samas ma esialgu ei teadnud, et Lightroomis on spot removal ning vandusin siis, et pean nüüd Photoshopiga jamama hakkama ka veel lisaks ning siis mees ütles mul kõrval, et kuule, kuskil peaks olema, et ta just luges. Ups :D.

  • Ma olen vist vähemalt poolte piltidega ühel hetkel mõelnud, et issand annan raha kliendile tagasi, mis mul arus on. Tegelikult nüüd enda vanemaid pilte vaadates, täpselt selline tunne ongi kohati, et KUIDAS sa raha selle eest võtsid. Kuigi tegelikkuses pole nüüd asi niiiiiiiiiiiiii dramaatiline ja alustades olid summad veelgi väiksemad.

   Nagu ma ikka räägin, et ma õpin siis uut asja kui tekib reaalne vajadus (või vastupandamatu huvi asja vastu :D).

   • Ah. Oma arvates vastasin reply’ga eelmisel korral. Aga. Mõnel juhul vaatan enda tehtud pilte ja mõtlen, et kuidas ma üldse saan raha küsima hakata. Hahaa :D. Ja no paari kuu tagused pildid tunduvad praeguseks juba mulle nii jurad, kuid tol hetkel ma olin meeletult rahul jällegi. Naljakas kuidas pilk ajas muutub.

    Ma avastasin eile, et PicMonkey pole enam tasuta. Eiiii! Nüüd peab Photoshopis kollaaže kokku panema hakkama.

 3. Ma tulin sealt FB Hobifotograafide grupist ära. Postitanud ma sinna midagi ei olnud, aga ma ei suutnud enam lugeda seda tohutut vaidlust teemal töödeldud ja töötlemata ning miks üldse töödelda on vaja. Hakkas tüütuks muutuma ja tundus, et pingeid on liialt palju õhus.

  Olen ise märkanud seda, et ma võin ju neid pilte samal päeval töödelda, aga järgmisel päeval vaatan neid pilte kuidagi selgema pilguga ning lõpptulemus on parem. On ka seda olnud kus esimesel päeval teen asja valmis ning järgmisel päeval teen kõik uuesti.

  Jaaa, see postituse sisu on asjalikum :). Mulle on need enne-pärast postid varem ka meeldinud, aga siin ei jää väga küsimusi õhku, et mis ja kuidas. Radial filtri õpetus kõlab hästi. Olgem ausad, olen Lightroomi vaid tänu sinu õpetustele tundma õppinud. Aitäh! 🙂

  • Ma eraldi seal Hobikates üldse ei käigi, vahel hüppavad mõned pildid ette. Kui näen, et postituse all on palju kommentaare, siis eks ikka kiikan, aga äksi täis enam ei lähe 😀

   Olen samuti täiesti nulli kõik fotod teinud ja uuesti töödelnud. Mõnikord on ka nii, et teed pildid ära, üldse ei meeldi, siis vaatad hommikul uuesti ja tunduvad hoopis ilusad.

   Mul on hea meel kuulda, et nendest postitustest/videotest siis kasu ka on olnud. Ma eile vaatasin PewDiePie videot Photoshopist ja mõtlesin üle pika aja selle õppimise nüüd käsile võtta 😀

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Close